Adım Adım Balık Akvaryumu Kurulumu ve Balık Ekleme

Uyarı!

Sizden sahiplendirme adı altında kargo ücreti dahil her ne sebeple olursa olsun ücret isteyen kişilere güvenmeyiniz! Oku...
Adım Adım Balık Akvaryumu Kurulumu ve Balık Ekleme

Adım adım kurulum da ana hatlarıyla, tüm ekipmanları alıp, balıkları koymadan önce; akvaryum kurulumunu yapıp, suyu doldurup sonra, birkaç gün ile bir hafta arası suyu alıştırmak gerekiyor. 

Akvaryumun yerine karar verdikten sonra, kullanılacak çakılı temiz su ile durulayıp, akvaryuma yerleştiriniz. Bir kilo çakıl için yaklaşık sekiz litre su uygundur. Eğer akvaryumda su bitkisi de yetiştirmek istiyorsanız; unutmayınız ki ince taneli kum, bitki köklerini daha iyi sararak iyi büyüme ve gelişmelerine yardımcı olacaktır.

Sonraki adımda filtreleme sisteminin kurulumu, dekoratif taşların, ağaç parçalarının yerleştirilmesi ve istenilen ek dekoratif malzemelerin yerleştirilmesi yapılmalıdır. Akvaryumunuzun bir yada daha çok filtreleme pompasına ihtiyacı olacaktır. Eğer su iyi filtrelenmezse, balıkların atıkları suyu zehirleyecek ve balıkların ölmesine neden olacaktır.

En çok bilinen filtre çeşitleri:

  • Kutu filtreler, genellikle 40 litre civarındaki akvaryumlar için uygundur. Aktif karbon içerir. Tankın içine ve bir köşeye yerleştirilerek kullanılır. 
  • Çakıl altı filtreler, tabanda bir tabla şeklinde yerleştirilirler ve üzerlerine çakıl dökülerek kullanılır. 80 litre civarı akvaryumlar için uygun bir sistemdir ve yeterli miktarda su akışı sağlayacaktır. Bu filtreleme sisteminde balık atıkları çakıl içlerine sıkışacağından eğer bitki de yetiştiriyorsanız, bitkiler için yararlı olacaktır. Kötü yanı ise temizlemek için tüm akvaryumu bozup yeniden kurmanız gerekecektir.
  • Harici filtreler, genelde akvaryumun arkalarında bir yerde asılı olarak bulunurlar. çok kullanışlı ve temizlemesi de oldukça kolay olan bu filtrelerde en önemli konu uygun ölçüde filtrenin seçilmesidir. Ne kadar büyüklükte bir akvaryum için kullanılacağı satın alınan ürünün üzerinde yazacaktır.

Sonraki adımda kurulumu tamamlanan akvaryum temiz musluk suyu ile doldurulur. İsterseniz pet-shop larda satılan, su için kullanılan kimyasal dengeleyici alıp ilave edebilrisiniz. Birçok balık 7 civarındaki doğal PH değerinde yaşaycaktır (ne fazla asidik ne de bazik). Suyun dengesini ölçmek için pet-shoplarda satılan test kiti kullanabilirsiniz. Akvaryuma koyacağınız balığın cinsini iyi bilmelisiniz, böylece daha fazla asidik mi yoksa bazik su mu istediğini bilebilirsiniz. Bu konuda yine pet-shop görevlilerinden de destek alabilirsiniz. 

Son olarak, akvaryumunuzu güzel gösterecek ışıklandırma sistemimiz var. Işıklandırma için akvaryum tavanındaki aydınlatma ve su içi aydınlatma ekipmanlarını dengeli kullanabilrisiniz. Burada önemli olan konu, aydınlatma ile suyun buharlaşması riski, veya elektrikli aletin suya düşmesi veya balıkların zıplayarak değmesi durumlarıdır. Aydınlatma olarak floresan ışığı tavsiye ederiz, bu ışık türü balığınızın tüm renklerini yansıtacak ve varsa su bitkilerinizin iyi gelişimini sağlayacaktır. Aydınlatma 12 saat açık 12 saat kapalı olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Yeni mesaj ekle

Öndemli Duyuru : Sitemizde hayvan satışı yapılmamaktadır. Sitemiz Türkiye'nin en büyük hayvan ilanları sitesidir. Hayvanilanlari.com kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Hayvanilanlari.com bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
Satılık pomeranian Satılık pomeranian boo Satılık pomeranian yavrusu Satılık Köpek Satılık Kedi köpek sahiplendirme pug sahiplendirme