Bal Arılarında Mevsimsel Gelişim

Uyarı!

Sizden sahiplendirme adı altında kargo ücreti dahil her ne sebeple olursa olsun ücret isteyen kişilere güvenmeyiniz! Oku...
Bal Arılarında Mevsimsel Gelişim

Arıcılık takvimi sonbaharda başlar.
Balın alınması sonrasında kışlama için hazırlıklar başlar. Öncelikle balı alınan koloniler Varroa zararlısına karşı ilaçlanır. Bu dönemde erkek arılara ihtiyaç kalmadığından kovandan atılırlar. Arıcı bu dönemde sonbahar beslemesi yaparak hem kışa girecek genç arıların doğmasını hem de kış besininin oluşmasını sağlar.

Kış döneminde arı kolonisi salkım oluşturur, minimum enerji harcayarak kovandaki hazır besini tüketir ve ısınır.

Kış çıkışı özellikle erken ilkbaharda yavrulama faaliyetlerinin artmasıyla besin stokları hızla azalır. Yaşlı nüfus hızla ölerek yerini yeni doğan genç arılara bırakır. Bu dönemde arıcının besin takviyesi yapması çok önemlidir.

Koloni açısından ilkbahar dönemi yavru üretiminin artması ve bölünerek yeni nesillerin oluşturulması anlamına gelmektedir.
Bal akımı döneminde artan bu nüfus koloninin besin stoklarını toplamakla görevlidir.

İlkbahar ve yaz döneminde kolonide erkek arı üretimi de yapılır. Bu erkeklerin görevi diğer kolonilerden doğan yeni kraliçe arılarla çiftleşerek neslin devamını sağlamaktır.

 

Yeni mesaj ekle

Öndemli Duyuru : Sitemizde hayvan satışı yapılmamaktadır. Sitemiz Türkiye'nin en büyük hayvan ilanları sitesidir. Hayvanilanlari.com kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Hayvanilanlari.com bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
Satılık pomeranian Satılık pomeranian boo Satılık pomeranian yavrusu Satılık Köpek Satılık Kedi köpek sahiplendirme pug sahiplendirme