Güvercin Barındırma (Güvercin Kafesi Nasıl Olmalı)

Uyarı!

Sizden sahiplendirme adı altında kargo ücreti dahil her ne sebeple olursa olsun ücret isteyen kişilere güvenmeyiniz! Oku...
Güvercin Barındırma (Güvercin Kafesi Nasıl Olmalı)

Her koşulda, güvercinin boyutu barınacağı kafesinin de boyutunu belirler. Güvercin kanatlarını açtığında yanlara değmeyecek genişlikte bir kafesi olmalıdır. Küçük ölçülerde olan elmas güvercini bir kafeste barındırılabilir. Orta veya daha büyük güvercinler için ise uygun olanı daha büyük bir barınaktır. Özgürce uçabilmesi için ise güvercinlere uygun olanı bir güvercinliktir. Büyükçe olan bazı cinsler haricindeki güvercin türlerinin birçoğu serbest bırakıldıktan sonra evine dönme konusunda başarılı değillerdir. Bu nedenle açık alanda bırakılarak bakım yapmak pek mümkün olmayacaktır. Bu türler bırakıldığında geri dönmeyeceklerdir.

Kuş Kafesleri

Genelde diktörtgen yapısındaki kafesler kare şekline göre daha başarılıdır. Kafeslerin yapımında tel aralıklarına (dokuma aralığı) dikkat edilmelidir. Bu aralıklar kuşun kafasını sokabileceği büyüklükte olmamalıdır, aksi halde kuşa zarar verecektir. Birçok kuş vaktinin önemli ve eğlenceli zamanını yerde geçirdiğinden; tabandaki metal örgülerin üzeri kağıt veya çimle kaplanmalıdır. Bununla birlikte kafeste bir bölümde kapalı veya kutu şeklinde bir yerin bulunması kuşun kendisini güvenli hissetmesi için gereklidir. Kafesi aydınlık ve hava akımından uzak bir yerde bulundurunuz, ancak direkt güneş ışığına da maruz kalmamalıdır. Ortam olarak normal oda sıcaklığında ve ortalama %50-%70 nem oranı olan bir yerde barındırmak gereklidir.

Bazıları kafesi akşamları kapatmayı tercih etmektedir. Bu durum normalde gerekli değildir, ancak eğer kafesin bulunduğu ortamda sürekli lamba açılıp kapanıyorsa, bu ışık değişiminden kuşun korkmaması için bir kılıf ile kaplanması uygun olacaktır. 

Kuşhane

Açık havada veya yetiştirme amacıyla yapılan kuşhaneler, korunaklı birer barınak olarak tasarlanmaldır, ayrıca buralarda ısıtma ve soğutma düzenekleri de bulunmalıdır. Kuşhaneleri güney yönüne veya güney-batı yönüne dönük yapmak, kuşların gereksinim duyduğu gün ışığını almalarına ve karanlık bölge kalmamasına yardım edecektir. Barınak normal uçuş yüksekliğinden yaha yüksek bir yapıya sahip olmalıdır. Güvercinler yapı olarak geceleri uçuş yüksekliğinden daha yüksekte bir yerde tünemek isteyeceklerdir. Güzel bir kuşhane 2 m2 alan genişliğinde ve 2.5 m yükseklite olabilir. Barınak içinde olabildiğince yüksek bir yere düz bir tünek yerleştirilerek normal zamanda veya uyumak için tünemeleri sağlanabilir. Bu amaçla doğal dal parçaları da elbette kullanılabilir. Kuşhaneye ayrıca etrafı kapalı kutular yerleştirin, böylece gizlenmeyi seven güvercinler bundan çok hoşlanacaktır. Ayakları olan ve yerden yaklaşık 1 m yükseklikte bir platform, yem verme ve su verme için uygun bir yüzey oluşturur. 

Uçuş bölümü, yıkanabilmeleri için sığ su alanı ve tüneklerin olduğu bir kuşhane çok güzel olacaktır. Ayrıca birbirine yakın ağaç ve çalılıklara yerleştirilmiş kutular, güvercinlerin yerleşip kendilerini güvende hissedebilecekleri alanları oluşturur. Geri kalan alanı tümüyle uçuş için bırakınız. Uçuş alanı, küçük kuşlar için 2m uzunluk 1m genişlik ve 2m yükseklikte olmalıdır. Orta boy güvercinler için 3m uzunluk, 2m genişlik ve 2m yükseklik uygun olacaktır. Büyük güvercinler için ise 5m uzunluk, 2m genişlik ve 2m yükseklik uygun olacaktır.

Güvercinlik

Serbest uçan güvercinler, bir güvercinliğe ihtiyaç duyarlar. Yıllarca güvercinlerin serbest uçuşuna izin verildi. Avrupa'da ve Türkiye'de uzun yıllar, güvercinlik binaların bir parçası olarak inşaa edildi. Bunlar başlangıçta gerçek anlamda işe yarar güvercinliklerdi ancak zamanla binalara süs amacıyla eklenmeye başlandı. Bugün çok sayıda örneği görülebilir. Bu yöntem en doğal olan yöntemdir, zira güvercin gün içinde uçup doğada bulunurken, her akşam evine dönmektedir. 

Serbest uçan güvercinlerdeki en büyük sorun güvenlik sorunudur. Güvercinleri tehdit eden birçok yırtıcı ve tehlike bulunmaktadır. Serbest uçan kuş yetiştirilmemesinde en büyük etken bu güvenlik sorunudur.

Serbest uçan güvercin barındırmak için yapılması gerekli ilk şey alıştırmadır. Eğer kuş ilk defa güvercinlikte kalacaksa, alıştırma amacıyla güvercin konulduktan sonra etrafı tümüyle kapatılır. Eğer evine alışır ve yem yiyebileceğini öğrenirse her akşam eve dönecektir. Geri dönüşü garanti altına almak üzere, sabahları kıt besleyip akşamları ise her türlü besinini bolca veriniz.

Serbest uçuşa uygun olmayan tür güvercinleri serbest uçuşa göndermek demek onları kaybetmek demektir. Bu kuşlar, soğuktan, açlıktan veya saldırıya uğrayarak kaybedilebilir.

Duvar Yuvaları

Büyük güvercinler, özellikle akrobik hareketler yapan türler için uygun konaklama yerleridir. Güvercinler bu tür konaklama ortamlarında mutlu olurlar ve sağlıkları için de iyidir. Az sayıdaki güvercin türü için bu yapılar uygundur. 

Duvar yüzeyine yapılan bu konaklama alanları, özellikle güney yöne doğru bakmalı ve su tutmayacak şekilde tasarlanmalıdır. Bu yuvalarda bir konaklama alanı bir de tüneme uzantısı olmalıdır. 

Orta büyüklükte bir güvercin için duvar yuvasının boyutları yaklaşık olarak; 67 cm genişlikte, 46-51 cm derinlikte, 41 cm yükseklikte olmalı, ayrıca 20 cm genişlikte bir tüneme tablası bulunmalıdır. Bu tüneme tablası ayrıca yem ve su konabilecek şekilde olmalıdır. 

Güvercin sayısı arttıkça konaklama kutuları da artırılmalıdır.

Tepe Yuvaları

Bu tür yuvalar genelde dekoratif amaçlıdır. Yüksekçe bir sopa üzerine yerleştirilmiş konaklama yuvaları ve tüneklerden oluşur. 

Bahçe Yuvaları

Bazen kuşhaneleri örten örgüler kaldırılarak güvercinlere serbest uçuş olanağı sağlanır, bu tür yuvalara bahçe yuvası denilmektedir.

 

 

 

 

Yeni mesaj ekle

Öndemli Duyuru : Sitemizde hayvan satışı yapılmamaktadır. Sitemiz Türkiye'nin en büyük hayvan ilanları sitesidir. Hayvanilanlari.com kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Hayvanilanlari.com bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
Satılık pomeranian Satılık pomeranian boo Satılık pomeranian yavrusu Satılık Köpek Satılık Kedi köpek sahiplendirme pug sahiplendirme