Kedilerde Tırnak Kesme

Uyarı!

Sizden sahiplendirme adı altında kargo ücreti dahil her ne sebeple olursa olsun ücret isteyen kişilere güvenmeyiniz! Oku...
Kedilerde Tırnak Kesme

Kediniz tırnak kesimi için zorluk çıkartıyor mu? Tırnak makasını görünce kaçıyor olabilir. Bu durumu tam tersine çevirmek mümkün. Bu konuda uzman olup, sakince ve eğlenceli şekilde yapabilirsiniz. Aşağıda bunu nasıl yapabileceğinize dair notları bulabilrisiniz.

Ortamı Ayarlama

İdeal olan, kediniz henüz küçükken tırnak kesme konusuna alıştırmaktır. Bu durumda uygun moda almak da kolaylaşacaktır.

Sessiz bir oda seçin ve kedinizi üzerine oturtacak uygun bir sandalye bulun. Kedinizin huzurlu ve rahat olduğu bir anda, hatta uykulu halinde bu işlemi yapın. En uygun zaman yemek yedikten sonraki relaks halidir. Odada veya cam kenarında; kuş, yabani hayvan bulunmamasına ve hareketli, sesli birtakım nesnelerin olmamasına dikkat edin. Civarında başka hayvanın olmaması önemlidir.

Patilerine Alışma

Kedinizin bir patisini parmaklarınızın arasına alarak üçü geçmeyecek şekilde masaj yapın. Eğer kediniz patisini hızla çekiyorsa, sakince bırakın. Ona sevgiyle dokunarak alışmasını sağlayın. Patisini elinize aldığınızda biraz bastırarak tırnakların ortaya çıkmasını sağlayın ve hemen bırakın. Bu işlemden hemen sonra bir ödül verin. Bu işlemleri her gün bir tırnağına yaparak tümünün de alışmasını sağlayın.

Tırnak Makasını Tanıştırma

Kedinizin, tırnak kesme işlemi öncesinde tırnak makasının sesine alışık olması işi kolaylaştıracaktır. Bu alışkanlık için; kedinizi kucağınıza alıp tırnak makası ie sert bir cisim kesebilirsiniz. Yakın mesafeden işiteceği bu seslere alışacaktır. Alıştırma için kesebileceğiniz maddeye örnek olarak sert bir spagetti makarna verilebilir. Sonraki aşamada, bir patisini alıp, parmaklardan birisine bastırarak tırnağının çıkmasını sağlayın. Tırnak ortaya çıktığında yine spagetti yi tırnak makası ile keserek normal tırnak kesimi ile aynı koşulları oluşturun. Hemen ardından tırnağa bastırmayı bırakarak kedinizi ödüllendirin.

Asla Derin Kesmeyin

Kedi tırnağında bulunan pembe bölge hassas ve kan içeren kısımdır. Bu kısım kesilirse kedinin çok canı yanacaktır. ASLA pembe kısma kadar gelecek şekilde derin kesmeyin. Tırnağın sadece beyaz kısmından kesin. Hassas bölgeyi kesme riskine girmektense daha az bir parça kesin. Yanlışlıkla hassas bölgeden kesim yaparsanız, kanı durdurmak için kan durdurucu ilaç veya yapıştırıcı kullanabilirsiniz. İhtiyaç olabileceği düşüncesiyle yakınlarınızda bu tür bir kan durdurucu bulundurmanızda yarar var.

Kesme Zamanı

Yüzünüzü yana çevirerek bir patisini elinize alıp, biraz masaj yapın ve hafifçe bastırarak tırnağın çıkmasını sağlayın. Çıkan tırnaklara bakarak hızlıca ne kadar derin kesmek ve nereden başlamak gerektiğine karar verin. Şimdi sivri bir tanesini kesip patisine bastırmayı bırakın ve kedinize bir ödül verin. Kediniz uyarı mahiyetli bir tepki vermiyorsa kesmeye devam edin. kediniz kendisini rahat hissedinceye kadar; her seferinde en fazla iki tırnağı kesin. İşlemler tamamlandıktan sonra özel bir hediye ile ödüllendirin. Bu arada isterseniz, ilk birkaç kesimde sadece bir patiyi tamamlayarak daha kolay adapte edebilirsiniz.

Tırnak Kesme Takvimi

Her ongün ile iki hafta aralığında tırnak kesme periyodu uygulamak, en iyisidir. Eğer kediniz tırnak kesimine izin vermiyorsa bir veterinere danışmak en iyisidir.

Neler Yapılmamalıdır

  • Kediniz tırnak kesimine karşı koyuyorsa, sesinizi yükseltmeyin ve cezalandırmayın.

  • Canınız sıkkın iken veya kediniz tedirgin iken tırnak kesimi yapmayınız. Ayrıca acele etmeyiniz, zira derin kesip sinir uçlarına zarar verebilirsiniz.

  • Kedinin tüm tırnaklarını bir seferde kesmeyi denemeyiniz.

  • Tırnağı ASLA çıkarmayınız. Bu operasyon nihayi olarak kedinin parmağının kaybına sebep olacaktır. Sorun yaşıyorsanız; düzenli tırnak kesimi yerine tırnakları törpüleyici özel düzenekler veya patileri kaplayan özel kılıflar hakkında veterinerinizden destek alınız.

 

 

Yeni mesaj ekle

Öndemli Duyuru : Sitemizde hayvan satışı yapılmamaktadır. Sitemiz Türkiye'nin en büyük hayvan ilanları sitesidir. Hayvanilanlari.com kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Hayvanilanlari.com bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
Satılık pomeranian Satılık pomeranian boo Satılık pomeranian yavrusu Satılık Köpek Satılık Kedi köpek sahiplendirme pug sahiplendirme