Faydalı Bilgiler

Uyarı!

Sizden sahiplendirme adı altında kargo ücreti dahil her ne sebeple olursa olsun ücret isteyen kişilere güvenmeyiniz! Oku...

Tavşan Bakımı - Barındırma ve Egzersiz

Tavşan Bakımı - Barındırma ve Egzersiz

Tavşanınızın kafesi için uygun yer neresidir? Ev içi mi? Elbette bununla birlikte, geleneksel olarak kullanılan ambarlar da tavşanlara uygundur. Bununla birlikte, bu türde arkalardaki ardiyeler sosyal olarak tavşanları izole edebilir. Hatta bu yerlerde saldırgan hayvanların sıkıştırmasıyla kalp krizi geçirebilirler. Bu durumda yine en iyisi tavşanlarınızı mümkünse ev içinde ve sosyal bir ortamda, aileye yakın yetiştiriniz. 

Arı Ürünleri

Arı Ürünleri

-Bal

-Polen: Çiçeközü protein, yağ, karbonhidrat, mineral ve tuzlar içerir.

-Propolis: Doğal antibiyotiktir. Reçineli ve mum kıvamındadır. Bitkilerin tomurcuklarından, yapraklarından ve dallarından toplanır.

-Arı sütü: Polen tüketen işçi arılar tarafından üretilir. Kraliçe arı ve yavruların beslenmesinde kullanılır.

-Arı zehiri: Başta romatizmal hastalıkların tedavisi olmak üzere alternatif tıpta kullanılır. İlaç hammaddesi olarak da kullanılmaktadır.

 

Bal Arılarında Mevsimsel Gelişim

Bal Arılarında Mevsimsel Gelişim

Arıcılık takvimi sonbaharda başlar.
Balın alınması sonrasında kışlama için hazırlıklar başlar. Öncelikle balı alınan koloniler Varroa zararlısına karşı ilaçlanır. Bu dönemde erkek arılara ihtiyaç kalmadığından kovandan atılırlar. Arıcı bu dönemde sonbahar beslemesi yaparak hem kışa girecek genç arıların doğmasını hem de kış besininin oluşmasını sağlar.

Kış döneminde arı kolonisi salkım oluşturur, minimum enerji harcayarak kovandaki hazır besini tüketir ve ısınır.

Tavşanlar ve Çocuklar - Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tavşanlar ve Çocuklar - Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok kültürde tavşanlar ve çocuklar hep yakın olarak ele alınmışlardır ve aileler de tavşanları; "çocuklar için bakımı kolay ev hayvanı" olarak görmektedirler. Gerçekleri olduğu gibi söylemek gerekir. Tavşanlar, fiziksel olarak narin ve kırılgandır, bu nedenle de sıkı bir veteriner desteği gerektirirler. Çocuklar yapı olarak, atılgan, hareketli ve aktiftirler. Bu özellikleri nedeniyle de tavşanları tutmak, sarılmak ve oradan oraya taşımak isterler, oysa tavşanlar tüm bu hareketlerden korkarlar.

Tavşan Bakımı - Genel Bilgiler

Tavşan Bakımı - Genel Bilgiler

Tavşanlar; bir kutuyu ev gibi kullanabilir, çağırdığınızda yanınıza gelebilir veya sahipleriyle her gün oyunlar oynayabilir. Evcil tavşanlar, çok sevimli harika hayvanlardır. Tavşanlar ayrıca, meraklı, zeki, sosyal ve şevkatli hayvanlardır. Eğer iyi bakabilirseniz, evcil tavşanlar 7, 10 veya daha uzun bile yaşayabilirler.

Arılar ve Ekolojik Denge

Arılar ve Ekolojik Denge

Arılar çiçekli bitkilerle karşılıklı fayda anlayışına dayalı bir ortak yaşam geliştirmişlerdir. Bitki çiçeği üreme amaçlı geliştirmiştir. Rüzgarla veya böceklerle tozlaşabilir. Böcekleri cezbetmesi amacıyla yan unsurlar geliştirmiştir.
Nektar arıyı cezbetmek amacıyla sunulur ve karşılığında arıya yapışan çiçek tozları diğer çiçeklere taşınır. Arı ayrıca yüksek protein ve yağ içeren bu çiçek tozlarını toplayarak yavru beslemede kullanır.

Güvercinlerin Birlikte Yaşayışı (Sosyal Davranışları)

Güvercinlerin Birlikte Yaşayışı (Sosyal Davranışları)

Güvercinler vahşi yaşantılarında sürü halinde sosyal bir yaşam sürerler. Bir kısım güvercin türleri sezonluk sosyalleşirken, bir kısım ise yıl boyunca birlikte yaşamaktadır. Güvercinlerin birçok türü toplu halde barış içinde yaşayabilir, ancak tabi yeterince geniş alanları varsa. Eğer yaşam alanları dar ve kalabalık bir sürü ise, özellikle üreme zamanında oldukça agresif olacaklardır. Bütün güvercin türleri bir şekilde bölgelerini korumak isterken özellikle bazı türler çok sıklıkla ve aşırı agresif olmaktadırlar.

Güvercinliğin Bakımı

Güvercinliğin Bakımı

Güvercinliğin günlük bakımında; içme suyu kabının, yemliğin ve banyo kabının temizlenmesi işleri vardır. Haftada bir tüm tünek ve tablalar (yem, su verilen platform) temizlenmelidir. Periyodik olarak güvercinlik dezenfekte edilmelidir. Bu işlem için seyreltilmiş çamaşır suyu kullanılabilir. Yılda bir de tüm güvercinlik veya kuşevi baştan sona yıkanmalı, eskiyen veya bozulan tünekler, kaplar veya diğer parçalar değiştirilmelidir. 

Güvercin Barındırma (Güvercin Kafesi Nasıl Olmalı)

Güvercin Barındırma (Güvercin Kafesi Nasıl Olmalı)

Her koşulda, güvercinin boyutu barınacağı kafesinin de boyutunu belirler. Güvercin kanatlarını açtığında yanlara değmeyecek genişlikte bir kafesi olmalıdır. Küçük ölçülerde olan elmas güvercini bir kafeste barındırılabilir. Orta veya daha büyük güvercinler için ise uygun olanı daha büyük bir barınaktır. Özgürce uçabilmesi için ise güvercinlere uygun olanı bir güvercinliktir. Büyükçe olan bazı cinsler haricindeki güvercin türlerinin birçoğu serbest bırakıldıktan sonra evine dönme konusunda başarılı değillerdir. Bu nedenle açık alanda bırakılarak bakım yapmak pek mümkün olmayacaktır.

Güvercin Bakımı ve Beslenmesi

Güvercin Bakımı ve Beslenmesi

Doğal hayatta (wahşi yaşam) güvercinler, tohumlarla, yemişlerle, yeşil sebzelerle, meyvelerle ve yakaladıkları örümcek ve böceklerle beslenirler. Burada tohum yiyen kuşlar "Columbinae" grubunun bir alt grubudur. Meyve yiyenler ise "Treroninae" lerin bir alt grubu olup bu türleri evde beslemek oldukça güç olduğundan çok tercih edilmezler.

Tohum yiyen grup ise üç alt gruba ayrılır bunlar;

Güvercinler Hakkında Genel Bilgi

Güvercinler Hakkında Genel Bilgi

Güvercinin öncelikle ne büyüklükte bir kuş olduğunu anlayabilmek için kıyaslamak gerekirse; çok farklı türleri olan güvercin bir serçe büyüklüğü ile irice bir tavuk büyüklüğü arasında değişmektedir. 

Güvercinin renk durumu ise; çok parlak renklere sahip olmasalarda birçok tür güvercin vardır ve çoğu oldukça alımlıdır. Çok farklı renklere sahip güvercinler, beyazdan gri mavisine ve ara tonlara sahip olabilir. Genel olarak oldukça alımlı canlılardır. 

Akvaryum Balığı Malzeme Listesi

Akvaryum Balığı Malzeme Listesi

- Camekan akvaryum idealde 80 litrelik
- Çakıl taşları
- Görsel nitelikli taş, ağaç ve diğer süsleme elemanları
- Filtre
- Balık yemi
- Yosun kazıyıcı
- Balık ağı
- Su test kiti
- Su kimyasalını (PH) düzenleyici katkı maddesi
- Akvaryum kapağı / aydınlatma mekanizması (özellikle floresant aydınlatmalı tercih edilmeli)
- Su ısısını ölçmek üzere termometre
- Su bitkileri (tercihe göre)
- Sehpa (tercihe göre)

Akvaryumlarda Genel Kontrol ve Bakımlar

Akvaryumlarda Genel Kontrol ve Bakımlar

Günlük Bakımlar

Her gün aydınlatmaları açıp kapama ve yem vermenin dışında su sucaklığını da kontrol etmeniz gerekir. Soğuk su balıkları ısıtıcı istemezler ancak yine de suyun belirli sıcaklık aralığında olduğunu kontrol etmek gerekir. Çok da pahalı olmayan likit kristal derecelerden bir tane alıp akvaryumun dış yüzeyine yapıştırarak bu denetimi yapabilirsiniz. Japon balıkları en iyi 10 ile 28 C derecede gelişirler.

Balık Besleme

Balık Besleme

Birçok mağaza ve pet-shop larda çok iyi balık yemleri bulabilirsiniz. Kuru karışık yemden, canlı karides yemlerine ve kurtçuk çeşitlerine kadar farklı tipte yemler kullanılmaktadır. 

Balık beslemede en önemli ve birinci kural balığı ne zaman yemlemeliyiz: Asla aşırı beslemeyiniz! Aşırı yem akvaryum tabanına yayılacak ve bozularak su kalitesini de bozacaktır. En iyi besleme günde birkaç kez balık yediğince ve yeterince yapılanıdır. Bu sayede balık tüm yemleri yere düşmeden yiyecek ve bu durumda hem su temiz kalacak hem de yem israfı olmayacaktır.

Balığı Akvaryuma Alıştırma

Balığı Akvaryuma Alıştırma

Akvaryuma ilk defa balık eklerken, deneme amaçlı öncelikle 3 - 4küçük veya 1 - 2 orta boy balık ile başlamak gerekir. Balıkları aldığınızda sağlam bir naylon poşet içinde taşıyabilirsiniz. Bu poşetteki balıkları akvaryuma koyarken mutlaka ilk önce poşeti açmadan poşet içindeki balıkları akvaryumda 15 ile 30 dk arasında bekletin, böylece poşetteki balıkların suyu ile akvaryumun suyu arasındaki ısı farkı giderilmiş ve balıklar ısıya alışmış olurlar. Daha sonra poşeti açarak balıkları kavanoza bırakabilrisiniz.

Adım Adım Balık Akvaryumu Kurulumu ve Balık Ekleme

Adım Adım Balık Akvaryumu Kurulumu ve Balık Ekleme

Adım adım kurulum da ana hatlarıyla, tüm ekipmanları alıp, balıkları koymadan önce; akvaryum kurulumunu yapıp, suyu doldurup sonra, birkaç gün ile bir hafta arası suyu alıştırmak gerekiyor. 

Akvaryumun yerine karar verdikten sonra, kullanılacak çakılı temiz su ile durulayıp, akvaryuma yerleştiriniz. Bir kilo çakıl için yaklaşık sekiz litre su uygundur. Eğer akvaryumda su bitkisi de yetiştirmek istiyorsanız; unutmayınız ki ince taneli kum, bitki köklerini daha iyi sararak iyi büyüme ve gelişmelerine yardımcı olacaktır.

Balık Akvaryumları

Balık Akvaryumları

Akvaryum: Bir kavanoz içindeki japon balığı resimleri çok yaygın olarak bilinir. Bu resim bir balığın nasıl bir ortamda BULUNMAMASI gerektiğini en iyi şekilde göstermektedir. Başlangıç seviyesi olarak 75 litrelik bir akvaryum uygundur. 38 litrelik bir akvaryumun yeterli olacağını düşünenlerde olacaktır, ancak büyük akvaryumun bakımı ve temizlemesi çok daha kolay olacak, sağlıklı ve temiz bir su ortamı oluşturacak ve balığınız bu duruma çok memnun kalacaktır.

Soğuk Su Balıkları

Soğuk Su Balıkları

Bakımlarının kolay olması nedeniyle, yeni başlayanlar için soğuk su balıkları önerilen türlerdir. Tropikal balık türlerinde olduğu gibi, akvaryumunuzu ısıtmak gibi bir kaygınız olmayacak ancak yine de suyun kaliteli olması için iyi bir filtre sisteminizin olması gerekecektir.

En popüler soğuk su balığı türü açık ara japon balığıdır. Bu türün 100 den fazla alt türü olduğunu biliyor muydunuz? Aşağıda belli başlı türlerini bulabilirsiniz.

Akvaryum Ekipmanları ve Öneriler

Akvaryum Ekipmanları ve Öneriler

Bir balık beslemek istiyorsanız size verebileceğimiz bazı tavsiyeler var. Balık beslemeyi düşünüyorsanız çok etkileşimli bir hayvan sahibi olmak istemiyorsunuz demektir (Kedi köpek gibi hayvanlar daha interaktiftir). Bu durumda iyi bir akvaryum tasarımı ve bakımının nasıl yapılacağı konusunda uzman olmanız gerekir. Ancak bu şekilde çok başarılı bir balık bakıcısı olabilirsiniz. 

Hamster Beslemek İsteyenler için Malzeme Listesi

Hamster Beslemek İsteyenler için Malzeme Listesi

- Üzeri tel kaplı büyükçe bir akvaryum, metal veya plastik kemirgen kafesi. Kafes az tüylü bir yatak örtüsü ile kaplı olmalıdır.
- Oyun ve spor amaçlı küçük kutular veya boş saksılar
- Basamaksız koşu çemberi
- Kartondan tüp kanallar (Bu amaçla atılmak üzere olan kağıt havlu veya tuvalet kağıdı kartonlarını kullanabilirsiniz)
- Hamster karışık gıdası
- Kafese takılabilen ve içtikçe otomatik dolum yapan su haznesi ve tüpü
- Kimyasal madde sürülmemiş doğal ağaç parçaları veya özel çiğneme oyuncakları

Hamster Genel Bakımı

Hamster Genel Bakımı

Bakıcılık görevlerinizi unutmayınız! Kalmış yemek artıklarını temizlemeyi, su kabını temizlemeyi, varsa sızıntıları silmeyi ve kirlenmiş yatağını her gün temizlemeyi unutmayın. Her hafta yatağını değiştirmeyi ve tüm kafes zeminin sıcak sabunlu su ile temizlemeyi ihmal etmeyin. 

Hamster Yiyecekleri ve Beslenme

Hamster Yiyecekleri ve Beslenme

Hayvanınız hamster karışık besini ile kolayca beslenebilir. Bu gıdada; bitki tohumları, buğday türleri, övütülmüş mısır içerir ve pet-shop larda kolayca bulunabilir. Bu kuru gıdalara ek olarak her iki - üç günde bir taze gıdala verilmnesi önerilir. Taze gıda olarak; taze tahıl, ayçiçeği tohumu, taze fındık ve taze meyve sebze olarak da, havuç, marul, elma ve ıspanak verilebilir. Gıdaları vermeden önce eskiden kalan kırıntı ve yemek artıklarını temizlemeyi unutmayınız. Hamsterınıza  asla, pişmemiş, fasulye, soğan, pişmemiş patates, çikolata şeker ve su dışında içecek vermeyiniz. 

Hamster Barındırma

Hamster Barındırma

Hamsterınıza bir barınak seçerken, hayvanınızın mutlu olabileceği bir tanesini seçme konusunu gözönünde bulundurun. Suriye cinsi hamsterlar kesinlikle yalnız yaşamak zorundalar. Yani bir barınakta ancak ve ancak bir tane hamster yaşayabilir. Küçük tür hamsterlar ise çift olarak yaşamayı tercih ederler. Erkek ve dişi hamsterları bir arada tutmayın zira kısa sürede aşırı çoğalacaklardır. 

Hamsterlar Hakkında Genel Bilgi

Hamsterlar Hakkında Genel Bilgi

Hamsterlar ilk olarak Suriye'de keşfedildiler, ancak dünyada birçok yerde doğal olarak yaşamaktadırlar. Bugün kullanılan hamster adı aslında Almanca'daki "hamstern" sözcüğünden gelmektedir. Sözcük toplamak anlamındadır ve tam da bu hayvanların sıkça yaptıkları şeydir. Zira hamsterlar buldukları tüm fazla yiyecekleri toplarlar. 

Köpekler Hakkında Genel Bilgiler ve Dikkate Edilmesi Gereken Konular

Köpekler Hakkında Genel Bilgiler ve Dikkate Edilmesi Gereken Konular

İlginç Bilgiler:

  • Burun tanır. Köpekler insanlara göre milyar kez daha iyi koku alabilir. 
  • Köpekler, cinslerine, büyüklüklerine, bakım durumlarına göre 8 ila 16 yıl yaşayabilirler.

Köpek İhtiyaç Listesi

Köpeklerde Kurt Problemleri

Köpeklerde Kurt Problemleri

Köpekler genelde şehirlerde dahi olsalar; kurtlara ve kurt istilasına karşı dayanıksızdırlar. Mikroskobik düzeydeki kurtçuk yumurtaları, hastalığa yakalanmış olan köpeğin dışkısı ile atılır. İyi bakıldan ev köpekleri de dahil olmak üzere köpekler kancalı kurt veya solucan taşırlar. 

Tedavide anahtar sözcük doğru teşhis dir. Bu durum hayvanınızın maruz kaldığı parazit için kullanılacak ilacın doğruluğunu garanti edecektir. Örneğini kıl kurdu için kullanılan bir ilaç tenyalara etki etmeyecektir. 

Köpeklere Yapılan Aşılar

Köpeklere Yapılan Aşılar

Köpeklere iki, üç ve dört aylıkken, karma aşı yapılmalı ve daha sonrasında bu aşı her yıl tekrarlanmalıdır. Bu aşı köpeği; hepatit, spiroket hastalığı, parvovirüs, üst solunum yolu hastalıklarına karşı korur. Köpeğin aşılama takvimi dört aydan önce bitirilemez.

Eğer dört - beş aylıktan büyük ve aşısı olmayan bir köpeğiniz varsa; yıllık aşısını takiben iki üç hafta arayla iki aşı daha yapılmalıdır.

Köpeklerde Kısırlaştırma

Köpeklerde Kısırlaştırma

Altı aydan sonra dişi köpeklerde; yumurtalığı ve rahmi alınarak, erkeklerde ise testisleri alınarak kısırlaştırılabilir. Dişi köpekler için ölümcül sonuçlar doğurabilen göğüs kanseri, bu kısırlaştırma işlemi hayvan gebe kalmadan önce yapılırsa büyük oranda engellenmiş olur. Bu kısırlaştırma işlemi ayrıca sık görülen rahim iltihaplanmasının da önüne geçecektir. Bu hastalık ciddi bir operasyon gerektiren zor bir hastalıktır. Köpeklerdeki kısırlaştırma ise yine testis ve prostat rahatsızlıklarına engel olacaktır. Bu işlem erkek köpeklerde ayrıca saldırganlığa da engel olacaktır.

Köpeklerde İlaç ve Zehirler

Köpeklerde İlaç ve Zehirler

Köpeğinize asla, veteriner önerisi olmayan ilaçları vermeyiniz. Örneğin; orta etkili bir ibuprofen tabletin 4.5 Kg lık bir köpeği mide ülseri yapabileceğini biliyor muydunuz?

Kemirgenler için kullanılan zehirleri ve benzeri zehirli maddeleri köpeğinizden uzak tutunuz. Eğer köpeğinizin zehirli bir madde yuttuğundan şüphelenirseniz, hemen veterinerinizi arayınız.

Köpeklerde Kalp Kurdu

Köpeklerde Kalp Kurdu

Kalp Kurdu paraziti köpeklerin kalbinde yaşar ve köpekten köpeğe sivrisinek aracılığı ile bulaşır. Kalp kurdu hastalığı ölümcül olabilir. Köpeğinizin bu hastalığa karşı her sene bahar mevsiminde kan testi olması gerekir. Bu test bir önceki yıldan bulaşmış olma ihtimaline karşı çok önemlidir. Sivri sinek sezonunda, koruma amaçlı olarak ayda bir ilaç verilir. Ayrıca veterineriniz sıcak bölgelere ziyaretlerinizde de yine koruma amaçlı olarak bu ilaçları tavsiye edecektir.

Köpeklerde Pire ve Kene

Köpeklerde Pire ve Kene

Sıcak mevsimlerde, köpeğinizin günlük pire ve kene kontrolü önemlidir. Kene ve pire kontrolü için bir çok yeni yöntem bulunmaktadır. Tüm bu yöntemler hakkında detaylı bilgi almak üzere veterinerinize danışınız. Keneleri bulup temizleyebilmek için, kene tarağı kullanınız. 

Köpeklerde Nefes Kokusu

Köpeklerde Nefes Kokusu

Eğer köpeğinizin nefes kokusu, diş probleminden kaynaklıysa, erken farkedildiğinde çok büyük sorun olmayacaktır. Bazı kötü kokular ise göreceli olarak hafif veya ağır başka sorunların habercisi olabilir. Karaciğer veya bağırsak sorunları kötü nefes kokusuna sebep olabilir. Eğer koku, şeker vaya meyve şeklinde ise bu durum bir diyabetin göstergesi olabilir. Eğer köpeğinizin neefesi, amonyak veya idrar gibi kokuyorsa; böbrek sorununu işaret ediyor olabilir.

Köpeklerde Diş Sağlığı

Köpeklerde Diş Sağlığı

Birçoğumuz köpeğimizin kötü nefesinden rahatsız oluruz. Bu kötü kokunun bize ne söylediğine dikkat etmeliyiz. Kötü nefes genelde köpeğinizin bir diş kontrolüne ihtiyacı olduğunu gösterir. Bakteriler tarafından oluşturulan diş plakları, profesyonel bir diş bakımı gerektiren bu kötü sonuca neden olur. Profesyonel bir temizlikten sonra; diş bakımını ihmal etmeden, periyodik diş temizliği yapılması, diş bakımı için hazırlanmış özel besinlerin verilmesi ve sofra artıklarından kaçınmak en iyi sonucu verecektir.

Köpekler İçin Eğitim

Köpekler İçin Eğitim

İyi huylu, arkadaş canlısı bir köpek her zaman eğlenceli ve tercih edilendir. Fakat eğitimsiz bırakılan bir köpek, sorun olmaktan başka hiç bir işe yaramaz. Temel olarak verilen "Otur", "Bekle", "Gel", "Aşağıya", "Yat", "Diğer", ve "Bırak" eğitimleri; köpeğiniz ile komşularınız arasındaki ilişkileri iyi yönde etkileyecektir. Eğer yavru köpeğiniz varsa; hiç vakit kaybetmeden eğitimine başlayın. Eğitimde cazibeyi arttırmak ve ödül vermek üzere bir miktar yemek verin. Yavru köpeğiniz, aşılarını olduktan hemen sonra vereceğiniz terbiye eğitimlerine hazır olacaktır.

Köpek Barınağı

Köpek Barınağı

Köpeğiniz sıcak, hava akımından uzak, yerden yüksek ve dinlenebileceği sakin bir barınak ister. Bir köpek barınağı alabilir veya tahta kutudan yapabiirsiniz. Yapacağınız barınağın zeminine bir battaniye veya yastık koymanız gerekecektir. Köpeğinizin yatağını sıkça yıkamanızı öneririz. Köpeğiniz vaktinin çoğunluğunu ev dışında geçiriyorsa bu durumda; sıcak havalar için serin ve gölgeli bir yer soğuk havalar için ise sıcak ve kuru bir yer isteyecektir. Sıcak havalarda her an ulaşabileceği temiz suyunu da unutmamak gerekir.  

Köpekleri Taşıma

Köpekleri Taşıma

Bazen kucak köpeği olarak da isimlendirilen küçük köpeklerin taşınması oldukça kolaydır. Küçük köpekleri taşımak için; kolunuzu köpeğin göğüs kısmının altına gelecek şekilde tutunuz veya diğer elinizin de yardımıyla köpeğin arka bacaklarının arka kısmından kavrayınız. Asla köpekleri, kuyruğundan, ön bacaklarından veya arka ayaklarından kaldırmayınız. Eğer büyükçe bir köpeği taşınamız gerekiyorsa bir kolunuzla köpeğin göğüs altından diğer kolunuzla arka alt kısmından kavrayarak taşıyınız.

Köpeklerde Tımar (Yıkama ve Cilt Bakımı)

Köpeklerde Tımar (Yıkama ve Cilt Bakımı)

Köpeğinizi sıkça fırçalayarak; tüylerinin dökülmesine engel olabilir ve semiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Sıcak hava koşullarda her gün pire ve kene kontrolü yapınız. Birçok köpek senede birkaç kezden fazla yıkama gerektirmeyecektir. Banyo yaptırmadan önce fırça veya tüy kesim işlerinizi yapınız. Yıkama sonrası tüm vücudu kir ve sabun kalıntılarından iyice durulayınız.

 

Köpekler İçin Egzersiz

Köpekler İçin Egzersiz

Köpekler, kalori yakmak, zihinlerini uyanık tutmak ve sağlıklı olmak için egzersiz yapmak zorundadır. Egzersiz ayrıca köpekleri sıkıntıdan uzak tutacak ve agresiz davranışlara engel olacaktır. Bir bakıcı ile yapacağı eğlenceli oyunlar köpeğinizi yeterince tatmin edecektir. İçgüdüsel olarak; eşeleme, kovalama, çiğneme, geri getirme ve takip etme aktiviteleri başlıca oyun alanlarıdır.

Köpek Besleme

Köpek Besleme
  • 8-12 haftalık köpeklerin günde dört kez beslenmesi gerekir
  • 3-6 aylık köpeklerin günde üç kez beslenmesi gerekir
  • 6 ay ile 1 yıl arasındaki yaşa sahip köpeklerin günde iki kez beslenmesi gerekir
  • Bir yaşını dolduran köpeklerin ise günde bir defa beslenmeleri yeterli olacaktır.
  • Bazı iri cins veya büyüme eğiliminde olan köpeklerin ise günlük öyünlerini ikiye bölerek farklı zamanlarda vermek iyi olacaktır.

Köpek Bakım Maliyeti

Köpek Bakım Maliyeti

Küçük cins bir köpeğin yıllık ortalama bakım maliyeti 850 TL civarındadır. Bu maliyetin içinde; yiyecek, veteriner maliyeti ve aksesuar maliyeti dahildir. Bu maliyetler orta boy bir köpek için 1200 TL civarında ve büyük boy köpekler için ise 1600 TL civarında olacaktır.  Bu maliyetler içinde, kulübe, taşıma, cerrahi müdahale gibi ekstralar yoktur. Ayrıca salgın, hastalık, durumundaki ilaç maliyetleri ve çok çabuk kirlenip sürekli sıkamak gereken durumlardaki maliyetler da bulunmamaktadır.

Kedi Tımarı (Manikür ve Bakımı)

Kedi Tımarı (Manikür ve Bakımı)

Güzel bir manikür seansı sonrasında kediniz çok memnun kalacaktır.
Kediler doğaları gereği çok titiz hayvanlardır. Gün içinde defalarca temizlik yapan kedinizi görmek sizi şaşırtmayacaktır. Kediler büyük oranda kendi bakımlarını iyi şekilde yapabilecek durumdadırlar, ancak bazen sizin yardımınıza da ihtiyaç duyacaktır.

Kedilerde Kulak Bakımı

Kedilerde Kulak Bakımı

Kediniz küçük sesleri dahi duyup tepki veriyor olabilir ancak buna rağmen kulak bakımını ihmal etmemek gerekir. Her hafta yapacağınız rutin kontrol ile; kulakta oluşacak akıntıları, hasarı veya iltihaplanmayı engelleyebilir ve bu hassas sonar sisteminin ayık, sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kedilere Banyo Yaptırma

Kedilere Banyo Yaptırma

Doğuştan varolan tımar ekipmanları ile (tabiki dilini ve dişlerini kastediyoruz), titir bir tür olan kediniz aslında kendi tüy bakımını yapacak iyi bir donanıma sahiptir. Fakat yinede çok kirli ise, üzerine yapışmış birşeyler var veya kokuyor ise ona banyo yaptırmak isteyebilirsiniz. En az stres ve maksimum etkinlikte bir banyo yaptırabilmek için aşağıdaki ipuçlarını okumanızda yarar vardır.

Kediler İçin On Adımda Ağız ve Diş Sağlığı

Kediler İçin On Adımda Ağız ve Diş Sağlığı

Bu günlerde tek avladığı tavuk aromalı besinler ve oyuncak lar olsa da, kediniz; temiz, keskin diş ve sağlıklı diş etine ihtiyaç duyacaktır. Dilin, damağın, dişin veya diş etinin zarar görmesi kedi türlerine birçok sağlık riski oluşturmasına karşı bunu; düzenli kontroller ve eski usül bir diş fırçası ile önlemek mümkündür.

Kedilerde Tırnak Kesme

Kedilerde Tırnak Kesme

Kediniz tırnak kesimi için zorluk çıkartıyor mu? Tırnak makasını görünce kaçıyor olabilir. Bu durumu tam tersine çevirmek mümkün. Bu konuda uzman olup, sakince ve eğlenceli şekilde yapabilirsiniz. Aşağıda bunu nasıl yapabileceğinize dair notları bulabilrisiniz.

Öndemli Duyuru : Sitemizde hayvan satışı yapılmamaktadır. Sitemiz Türkiye'nin en büyük hayvan ilanları sitesidir. Hayvanilanlari.com kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, Hayvanilanlari.com bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
Satılık pomeranian Satılık pomeranian boo Satılık pomeranian yavrusu Satılık Köpek Satılık Kedi köpek sahiplendirme pug sahiplendirme